b_150_100_16777215_00_images_2019_pazdziernik_sdtm_1.jpgŚwiatowy Dzień Tabliczki Mnożenia to akcja edukacyjna, której pomysłodawcą jest pan Mateusz Grabowski - matematyk i trener lekkiej atletyki. W tym roku wydarzenie to odbyło się 4 października i była to już jego IX edycja. Dzieci, biorąc w nim udział, miały okazję przypomnieć sobie tabliczkę mnożenia po wakacyjnej przerwie, dorośli zaś wykazać się przed młodszymi znajomością trudniejszych przypadków mnożenia. Do uczestnictwa w tegorocznej edycji zgłosiło się 5000 szkół z 30 krajów m.in. Polski, Rosji, USA, Rumunii, Łotwy, Kamerunu.

Jednym z lokalnych organizatorów była Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Seweryna Udzieli w Ropczycach. Osobami odpowiedzialnymi za przebieg wydarzenia były nauczycielki matematyki. Do uczestnictwa zgłosiło się 51 uczniów z klas IV-VI. Zorganizowano dla nich dwuetapowy konkurs w formie pisemnej, w którym obliczano wartości działań i rozwiązywano logiczne zagadki z zastosowaniem tabliczki mnożenia. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu pieczę sprawowały dwie komisje składające się z uczniów klas VII i VIII oraz nauczycieli - szkolnych koordynatorów. Najlepsze wyniki uzyskali : Karol Nogieć - klasa 4a, Antoni Żurek - klasa 5c, Anna Ochał - klasa 6b. W tym samym czasie trzecia komisja w składzie: Wojciech Opiela, Dawid Borowiec, Franciszek Szeliga egzaminowała w formie ustnej chętnych nauczycieli, pracowników szkoły i uczniów z pozostałych klas. Niemal wszyscy wykazali się bardzo dobrą znajomością tabliczki mnożenia , dzięki czemu uzyskali tytuł eksperta mnożenia. Całe wydarzenie przebiegało w miłej atmosferze. Na zakończenie uczestnicy zostali obdarowani słodyczami i zaproszeni do wspólnej fotografii.

gallery1 gallery1 gallery1