20191210 171139mSpotkania autorskie są potrzebne zarówno twórcom jak i czytelnikom. Są jedną z form popularyzacji literatury. Służą promocji książek i ich twórców. Dają możliwość poznania ludzi pióra, uczą odbioru literatury, rozumienia sztuki, zachęcają do czytelnictwa, czasem także do podjęcia własnych prób pisarskich.

   Tradycją naszej szkoły są spotkania z interesującymi ludźmi nauki i kultury. 10 grudnia 2019 r. warto było zarezerwować czas na spotkanie autorskie. W progach Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Seweryna Udzieli w Ropczycach gościliśmy lokalnych twórców: p. Marię Bojarską, p. Zuzannę Ostafin oraz p. Andrzeja Kaputa. Pani dyrektor, Dorota Worowska, powitała gorąco przybyłych na tę uroczystość gości. Swoją obecnością zaszczycili nas: p. Grzegorz Bielatowicz, p. Władysława Gorczyca, p. Maria Golenia, p. Marcin Janowski, p. Renata Kasprzycka, p. Maria Kozińska, p. Sławomir Marciniec, p. Sylwia Niedzielska – Plezia, p. Sylwia Ruszel, p. Jan Rydzik, p. Bożena i Wiesław Rygielowie, p. Elzbieta Ryniewicz, p. Wiesław Strączek oraz znajomi i przyjaciele artystów: p. Zofia Król i p. Florian Żuczek oraz nauczyciele i pracownicy naszej szkoły.

Wieczór muzyczno – poetycki Wędrówką życie jest człowieka poprowadziła pani Edyta Bojarska, pracownik Filii M i PBP w Ropczycach. Na wstępie przybliżyła sylwetki twórców.

Maria Bojarska – pisze zgodnie z osobistymi pragnieniami i niespotykaną wrażliwością. Buduje w wierszach własną wizje świata oraz jego ład i harmonię. Wszystko o czym pisze
w swoich wierszach sprowadza się do naczelnego pojęcia - do miłości, która dał Bóg.

Zuzanna Ostafin – w swoich wierszach pisze o życiu, przyrodzie i uczuciach. Jest niewidoma. Oczyma duszy dostrzega to, czego nie można zobaczyć w realnym świecie. W jej wierszach można dostrzec rzeczy na ogół błahe, lecz jakże ważne w codziennym życiu. Do jej wierszy muzykę komponuje Jacek Marcińczak, muzyk Centrum Kulturalnego w Przemyślu. Na wniosek Przemyskiego Klubu Sportu i Rekreacji Niewidomych i Słabowidzących
w listopadzie 2019 r. została uhonorowana odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Andrzej Kaput – organista z parafii św. Jadwigi z Dębicy. Pisze o miłości, o cierpieniu,
relacji z Bogiem i o radości. Inspiracje czerpie z tego, ze wsłuchuje się w to, co przezywają ludzie, w ich cierpienia, ich miłość, ich życie na co dzień. Stara się to wszystko ukazywać
w formie wierszy i swoich przemyśleniach.

     Artyści zabrali nas w sentymentalną podróż do czasów dzieciństwa, wspomnień o domu rodzinnym. W swoich wierszach piszą o miłości, o ludzkich pragnieniach i oczekiwaniach. Jak sami podkreślają ich twórczość to refleksje o tajemnicy życia i odkrywanie w poetyckich strofach tego, co dobre i piękne. Podpowiadają, że warto wsłuchać się w ciszę własnego serca i powiedzieć sobie: Żyję nie tylko dla siebie, ale i dla innych.

     Wieczór poetycki bardzo szybko minął. Okazał się niezwykle wzruszający i pełen wrażeń. Był poetycką ucztą słowa, wybornym smakiem poezji, doprawionym muzyczną nutą. Po części oficjalnej zainteresowani mogli porozmawiać z twórcami, a także poprosić o autograf.

Artyści pożegnali się z nami przepiękną świąteczną piosenką. Bożonarodzeniowe życzenia złożyli także pani Dorota Worowska, Dyrektor SP Nr 5 im. Seweryna Udzieli oraz pan Grzegorz Bielatowicz, Przewodniczący Rady Miejskiej.

     Dziękujemy organizatorom i wszystkim uczestnikom spotkania, którym bliska jest piękna
i wartościowa literatura, dla których książka jest stałym towarzyszem dnia codziennego.

D.Siwulec - Pawlik

 

gallery1 gallery1 gallery1 gallery1