21 i 22 listopada 2022 r. w budynku Instytutu Teologiczno-Pastoralnego im. św. Józefa S. Pelczara w Rzeszowie odbyła się IV KONFERENCJA EDUKACYJNA INNOWACJE W EDUKACJI, której celem było wsparcie szkół w realizacji programu Laboratoria Przyszłości. Pierwszego dnia uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami Panią Dyrektor Dorotą Worowską, Alicją Żarną, Grzegorzem Rakiem, Moniką Kawą oraz Moniką Pociask mogli wziąć udział w lekcjach pokazowych: klasa 2b w lekcji “Misja na Marsa” a klasa 4a i reprezentanci klas 5-8 w lekcji “Tworzenie stron z Google Sites”. Ponadto specjalnie przygotowane stoiska zorganizowane przez partnerów tej konferencji, były dla naszych uczniów niesamowitą przygodą w odkrywaniu innowacji w edukacji.

Mogliśmy zobaczyć i doświadczyć m.in.:

• Stanowisko "Fizyka jest wszędzie" – prezentujące zjawisko przewodnictwa kostnego. Przewodnictwo kostne to niezwykłe zjawisko fizyczne, które jest wykorzystywane w medycynie, między innymi przy budowaniu aparatów słuchowych. Mogliśmy dotknąć łokciami specjalnych gałek, zakryć dłońmi uszy i usłyszeć muzykę, której fale dźwięków przewodziły nasze kości z łokci do dłoni i uszu. Ciekawym odkryciem było to, że każdy słyszał inną muzykę:)
  • Alfabet Morse’a – eksponat pozwalał użytkownikowi na wpisanie wybranych słów przy pomocy klucza telegraficznego oraz na sprawdzenie poprawności wykonanych znaków na ekranie monitora. To zadanie stało się fajną zabawą dla naszych uczniów oraz nauczycieli.
  • Modele samolotów przygotowane przez Koło Naukowe EUROAVIA
  • Bolid – stanowisko Koła Naukowego Racing Team
  • Łazik Marsjański – Koło Naukowe Legendary Rover Team
  • Rakiety kosmiczne – Koło Naukowe Kosmonautyki
  • Mobilne Laboratoria Przyszłości
  • I Uwaga! Wykręciliśmy koktajl! - siłą mięśni na stacjonarnym rowerze, wprawiając w ruch silnik miksera, rowerzyści przygotowali dla wszystkich chętnych owocowy koktajl, był pyszny:)
  • Drukarki 3D - super stanowisko, na którym dziewczynki z 2b wydrukowały klasową maskotkę - niebieskiego pieska:)

To był dzień pełen radosnych, naukowych przeżyć.

Drugiego dnia nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w spotkaniach warsztatowych, na których zaprezentowane zostały sprzęty w jakie wyposażone zostały szkoły podstawowe w roku 2022 w ramach programu Laboratoria Przyszłości, są to m.in. drukarki 3D, gogle VR, roboty edukacyjne, sprzęty audio-video itp. Konferencja Edukacyjna INNOWACJE W EDUKACJI to miejsce, gdzie spotkają się specjaliści od edukacji, przedstawiciele władz centralnych i lokalnych, nauczyciele oraz firmy z branży EdTech. Spotkanie adresowane było do dyrektorów szkół i nauczycieli, samorządowców, pracowników administracji odpowiedzialnych za edukację, przedstawicieli organizacji pozarządowych. Ten wyjazd okazał się być wspaniałym doświadczeniem dla każdego ucznia i potwierdzeniem dotychczasowych działań, które realizowane są w naszej szkole w ramach programu #laboratoriaprzyszłości. Poniżej zamieszczamy zdjęcia z tego wydarzenia. Na stronie internetowej szkoły jest dostępna krótka fotorelacja, do obejrzenia której wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

Prezentacja INNOWACJE W EDUKACJI

/Monika Pociask/