Edukacja teatralna od zawsze wpisana jest w nauczanie języka polskiego. Uczy odpowiedzialności, wrażliwości, pomaga w przełamaniu barier oraz kształtuje postawę otwartą i twórczą. Wprowadza ucznia w zagadnienia współczesnej kultury estetycznej oraz kształtuje potrzebę uczestnictwa w życiu kulturalnym. Dlatego w październiku bieżącego roku, w miesiącu, w którym po raz kolejny obchodziliśmy Tydzień Kultury Języka Polskiego, zaproponowaliśmy uczniom spotkania ze sztuką teatralną. 10 października czwartoklasiści w Domu Kultury „Mors” w Dębicy obejrzeli spektakl teatralny „Baśniowe granie” w wykonaniu aktorów Teatru ARTENES z Wrocławia.
Niezwykłe widowisko (wspaniali aktorzy, bogata scenografia, świetna muzyka i zaskakujące efekty specjalne) wprowadziło młodych widzów do świata baśni i fantastycznych przygód, ucząc jednocześnie, że Internet i wirtualne gry, choć atrakcyjne i absorbujące, nie powinny nikomu zastępować innych zabaw i świadomego przeżywana najcudowniejszych lat życia.
Starsi uczniowie (kl. siódmych i ósmej) 24 października w CK im. Józefa Mehoffera w Ropczycach uczestniczyli w spotkaniu z aktorem, p. Edmundem Skubikiem z Agencji Teatralnej „SKENE”. Spektakl teatralny pt. „Na paryskim bruku” w bardzo przystępny sposób przybliżył uczniom życie i twórczość Adama Mickiewicza. Przez chwilę byliśmy w Zaosiu koło Nowogródka i w Wilnie, gdzie poeta przeżył swą młodość. Następnie zostaliśmy przeniesieni w głąb Rosji, po czym podróżowaliśmy po Europie, by znaleźć się w Paryżu, gdzie Mickiewicz osiadł po klęsce powstania listopadowego. W spektaklu wykorzystano m.in. fragmenty „Pana Tadeusza”, „Dziadów”, ballady „Pani Twardowska”. Drugą część spotkania stanowiły warsztaty teatralne, podczas których uczniowie mogli zapoznać się z elementami warsztatu aktorskiego i spróbować swoich sił na scenie.
/D. Cygan/