Czytaj więcej...         Czytaj więcej...Czytaj więcej...

 

 

 

Harmonogram działań w ramach obchodów 660-lecia Ropczyc

Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Seweryna Udzieli w Ropczycach

Czytaj więcej...
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
17 listopada 2022 roku w Szkole Podstawowej Nr 5 im. Seweryna Udzieli w Ropczycach odbył się Gminny Konkurs Historyczny dla uczniów z klas V i VI szkół podstawowych pod hasłem: „Król Kazimierz Wielki i jego czasy”. Celem konkursu było przybliżenie historii lokacji Ropczyc i życiorysu Kazimierza Wielkiego oraz czasów, w których panował. Stanowił on część obchodów Jubileuszu 660-lecia powstania miasta Ropczyce. Honorowy patronat nad konkursem objął Burmistrz Ropczyc p. Bolesław Bujak. Do rywalizacji zgłosiło się osiem 3-osobowych drużyn z gminy Ropczyce. Pierwszy etap był w formie testu, który wyłonił 5 finałowych drużyn. Druga część miała charakter zadaniowy. Uczestnicy poszukiwali zagubionego pierścienia księżniczki, rzucali piłeczkami w okna średniowiecznego zamku i układali ogromne puzzle z widokiem Ropczyc. Musieli również wykazać się umiejętnością opatrywania rannych rycerzy. Duże emocje wzbudziła ostatnia konkurencja, w której należało zgłosić się jak najszybciej do odpowiedzi, uderzając drewnianą chochlą w ogromny garnek. Konkurs poprowadziła p. M. Głowacz – Janowska wspierana przez p. M. Skwierz - Machnicę i p. M. Ochmańskiego (ubranego gustownie stylu średniowiecznym). Ozdobą konkursu był występ uczniów i absolwentów naszej szkoły, którzy pod okiem wyżej wymienionych nauczycielek przygotowali przedstawienie pt. “Jak lokowano Ropczyce”. Część artystyczną zamknął śpiew chóru szkolnego przygotowanego przez p. G. Raka.
Wyniki finału :
1. ZS nr 5 w Ropczycach Witkowicach: Rafał Pach, Przemysław Pach,
Bartłomiej Piękoś – opiekun p. L. Zielińska.
2. SP im. Baśni Polskiej w Niedźwiadzie Dolnej: Gabriel Kędzior Filip
Lubelczyk, Seweryn Mucha- opiekun: p. E. Strzałka.
3. SP Nr 5 im. Seweryna Udzieli: Maja Baran, Marceli Ochab, Aleksander
Ryznar – opiekun p. M. Głowacz – Janowska.
4. SP im. Ks. Jana Twardowskiego w Niedźwiadzie Górnej: Tomasz
Staniszewski, Bartosz Depowski, Sebastian Wozowicz - opiekun: p. B.
Pociask.
5. SP w Małej im. prof. Tadeusza Sinki : Mateusz Panek, Mateusz
Wojnarowski, Szymon Cieślak- opiekun: p. K. Kosińska.
 
Należy dodać, że wszyscy uczestnicy byli znakomicie przygotowani, dlatego rywalizacja była zacięta i stała na bardzo wysokim poziomie, co uradowało organizatorów i powinno przynieść satysfakcję opiekunom drużyn. Wszyscy uczniowie oprócz poczęstunku otrzymali stosowne dyplomy. Finalistom cenne nagrody wręczyła w imieniu Burmistrza Ropczyc p. Teresa Kiepiel oraz p. dyrektor Dorota Worowska. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.
 
M. Głowacz-Janowska
 

Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...   

 

W ramach obchodów 660-lecia Ropczyc Samorząd Uczniowski przygotował film “Ropczyce oczami Seweryna Udzieli”. 

Zapraszamy do oglądnięcia filmu:

Ropczyce oczami Seweryna Udzieli

Czytaj więcej...14 czerwca 2022 roku na rynku w Ropczycach odbył się happening zatytułowany „Ropczyce tańcem malowane”. Tą niezwykłą uroczystość rozpoczęliśmy średniowieczną pieśnią Breve regnum w wykonaniu chóru szkolnego. To pieśń opowiadająca o zwyczaju krakowskich żaków, którzy opuszczali sale wykładowe i świętowali na ulicach przejmując symbolicznie władzę w mieście. Uczniowie naszej szkoły nawiązali do ówczesnej średniowiecznej tradycji. Tańcem i śpiewem świętowali na rynku w Ropczycach 660-lecie nadania praw miejskich naszemu miastu. Mieszkańcy Ropczyc podziwiali roztańczoną społeczność szkolną, która zaprezentowała: taniec średniowieczny w wykonaniu uczennic klasy 4b, taniec kotów Kulikitaka w wykonaniu dzieci klasy 3a, taniec latynoamerykański Cha Cha w wykonaniu Gracjana Ochaba z klasy 8b naszej szkoły i Zosi Piątkowskiej z klasy siódmej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Mogielnicy oraz układ taneczny poloneza. Całość wydarzenia zakończył korowód taneczny poloneza z udziałem mieszkańców Ropczyc. Podczas happeningu nasza szkoła promowała również książkę wydaną z okazji jubileuszu szkoły pt. W ropczyckiej szkole na „Górce” już 35 lat.

Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...

"Najbliższa mi jest prawda, że póki nas ktoś pamięta, wciąż żyjemy.
Wspomnij mnie..., choćby gdzieś w ciszy i potajemnie.
Nie pozwól mi odejść.''

 / Carlos Ruiz Zafon „Cień wiatru” /

 

Czytaj więcej...3 czerwca w naszej szkole odbyło się uroczyste spotkanie promujące książkę W ropczyckiej  szkole na „Górce” już 35 lat

Publikacja ta jest pracą zbiorową pod red. prof. WSH dra hab. Władysława  Tabasza oraz zespołu redakcyjnego, w skład którego wchodzą: Dorota Cygan, Bożena Nowacka, Dorota Siwulec-Pawlik, Małgorzata Skwierz-Machnica oraz Dorota Worowska. 

Książka powstała dzięki zaangażowaniu wielu nauczycieli, absolwentów i sympatyków szkoły. Nie tylko podsumowuje 35 lat istnienia szkoły na „Górce", ale wpisuje się także w historię Królewskiego Miasta Ropczyce świętującego w tym roku swoje 660-lecie. Monografia zawiera zarys historyczny, życiorys patrona, najważniejsze działania i osiągnięcia szkoły, wspomnienia nauczycieli i uczniów, spisy absolwentów oraz twórczość dzieci i młodzieży szkolnej.

Spotkanie wszystkich twórców książki umiliła część artystyczna w wykonaniu uczniów, absolwentów szkoły i zaproszonych do współpracy muzyków przygotowana pod kierunkiem: p. Doroty Cygan, Bożeny Nowackiej, Doroty Siwulec-Pawlik, Grzegorza Raka,  Moniki Pociask i Moniki Kawy. Miłym akcentem były wspomnienia i refleksje, którymi podzielili się z nami: prelegent, p. Władysław Tabasz, byli dyrektorzy szkoły: p. Władysława Gorczyca i p. Wojciech Żuchowski oraz Burmistrz Ropczyc, p. Bolesław Bujak. 

 

Pani dyr. Dorota Worowska i wicedyrektor, p. Jerzy Motyka wręczyli wszystkim współtwórcom monografii okolicznościowe podziękowania, a każdy zaproszony na tę uroczystość gość otrzymał na pamiątkę książkę W ropczyckiej  szkole na „Górce” już 35 lat”. Jej promocja stała się również świetną okazją do miłych rozmów i integracji naszej lokalnej społeczności oraz degustacji smacznych przekąsek przygotowanych w szkolnej kuchni przez panie kucharki, nauczycieli oraz pracowników niepedagogicznych. 

 

Wszystkim zaangażowanym w tę wyjątkową uroczystość składamy serdeczne podziękowania.

Zainteresowanych informujemy, że książkę można nabyć w sekretariacie szkoły. Bedzie też zaprezentowana na ropczyckim rynku w dniu 14.06.2022r., podczas happeningu "Ropczyce tańcem malowane".

/Dorota Cygan/

Relacja filmowa z uroczystości - relację opracował M. Betleja.

Nasze wspomnienia w zdjęciach ukryte -prezentacja przygotowana przez M. Pociask.

Galeria z uroczystości:

Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...  

W czwartek 2 czerwca 2022 r. uczniowie klasy 5a wybrali się na spacer po swoim rodzinnym mieście. W ten sposób uczcili 660-lecie nadania praw miejskich. Podczas wycieczki przybliżyli sobie  historię Ropczyc, ludzi z nim związanych i odwiedzili miejsca, które dla tego miasta są wyjątkowe. Szwajcaria Ropczycka zaczarowała wszystkich uczestników wycieczki jak niegdyś wielu polskich władców, uczniowie podziwiali kapliczki św. Nepomucena i cudowną figurę Matki Boskiej z „kościółka”, pokłonili się królowi Kazimierzowi Wielkiemu w podziękowaniu za prawa miejskie, odwiedzili księdza dra Jana Zwierza i artystę Józefa Mehoffera, a w międzyczasie rozkoszowali się lodami na ropczyckim rynku. Uwieńczeniem wycieczki był konkurs wiedzy o Ropczycach przy pomniku poświęconym tym, którzy walczyli o naszą wolność. 

/ A. Dąbrowska-Homa/

Czytaj więcej...

Czytaj więcej...