Harmonogram działań w ramach obchodów 660-lecia Ropczyc
Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Seweryna Udzieli w Ropczycach
W ramach obchodów 660-lecia Ropczyc Samorząd Uczniowski przygotował film “Ropczyce oczami Seweryna Udzieli”.
Zapraszamy do oglądnięcia filmu:
14 czerwca 2022 roku na rynku w Ropczycach odbył się happening zatytułowany „Ropczyce tańcem malowane”. Tą niezwykłą uroczystość rozpoczęliśmy średniowieczną pieśnią Breve regnum w wykonaniu chóru szkolnego. To pieśń opowiadająca o zwyczaju krakowskich żaków, którzy opuszczali sale wykładowe i świętowali na ulicach przejmując symbolicznie władzę w mieście. Uczniowie naszej szkoły nawiązali do ówczesnej średniowiecznej tradycji. Tańcem i śpiewem świętowali na rynku w Ropczycach 660-lecie nadania praw miejskich naszemu miastu. Mieszkańcy Ropczyc podziwiali roztańczoną społeczność szkolną, która zaprezentowała: taniec średniowieczny w wykonaniu uczennic klasy 4b, taniec kotów Kulikitaka w wykonaniu dzieci klasy 3a, taniec latynoamerykański Cha Cha w wykonaniu Gracjana Ochaba z klasy 8b naszej szkoły i Zosi Piątkowskiej z klasy siódmej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Mogielnicy oraz układ taneczny poloneza. Całość wydarzenia zakończył korowód taneczny poloneza z udziałem mieszkańców Ropczyc. Podczas happeningu nasza szkoła promowała również książkę wydaną z okazji jubileuszu szkoły pt. W ropczyckiej szkole na „Górce” już 35 lat.
"Najbliższa mi jest prawda, że póki nas ktoś pamięta, wciąż żyjemy.
Wspomnij mnie..., choćby gdzieś w ciszy i potajemnie.
Nie pozwól mi odejść.''
/ Carlos Ruiz Zafon „Cień wiatru” /
3 czerwca w naszej szkole odbyło się uroczyste spotkanie promujące książkę W ropczyckiej szkole na „Górce” już 35 lat.
Publikacja ta jest pracą zbiorową pod red. prof. WSH dra hab. Władysława Tabasza oraz zespołu redakcyjnego, w skład którego wchodzą: Dorota Cygan, Bożena Nowacka, Dorota Siwulec-Pawlik, Małgorzata Skwierz-Machnica oraz Dorota Worowska.
Książka powstała dzięki zaangażowaniu wielu nauczycieli, absolwentów i sympatyków szkoły. Nie tylko podsumowuje 35 lat istnienia szkoły na „Górce", ale wpisuje się także w historię Królewskiego Miasta Ropczyce świętującego w tym roku swoje 660-lecie. Monografia zawiera zarys historyczny, życiorys patrona, najważniejsze działania i osiągnięcia szkoły, wspomnienia nauczycieli i uczniów, spisy absolwentów oraz twórczość dzieci i młodzieży szkolnej.
Spotkanie wszystkich twórców książki umiliła część artystyczna w wykonaniu uczniów, absolwentów szkoły i zaproszonych do współpracy muzyków przygotowana pod kierunkiem: p. Doroty Cygan, Bożeny Nowackiej, Doroty Siwulec-Pawlik, Grzegorza Raka, Moniki Pociask i Moniki Kawy. Miłym akcentem były wspomnienia i refleksje, którymi podzielili się z nami: prelegent, p. Władysław Tabasz, byli dyrektorzy szkoły: p. Władysława Gorczyca i p. Wojciech Żuchowski oraz Burmistrz Ropczyc, p. Bolesław Bujak.
Pani dyr. Dorota Worowska i wicedyrektor, p. Jerzy Motyka wręczyli wszystkim współtwórcom monografii okolicznościowe podziękowania, a każdy zaproszony na tę uroczystość gość otrzymał na pamiątkę książkę W ropczyckiej szkole na „Górce” już 35 lat”. Jej promocja stała się również świetną okazją do miłych rozmów i integracji naszej lokalnej społeczności oraz degustacji smacznych przekąsek przygotowanych w szkolnej kuchni przez panie kucharki, nauczycieli oraz pracowników niepedagogicznych.
Wszystkim zaangażowanym w tę wyjątkową uroczystość składamy serdeczne podziękowania.
Zainteresowanych informujemy, że książkę można nabyć w sekretariacie szkoły. Bedzie też zaprezentowana na ropczyckim rynku w dniu 14.06.2022r., podczas happeningu "Ropczyce tańcem malowane".
/Dorota Cygan/
Relacja filmowa z uroczystości - relację opracował M. Betleja.
Nasze wspomnienia w zdjęciach ukryte -prezentacja przygotowana przez M. Pociask.
Galeria z uroczystości:
W czwartek 2 czerwca 2022 r. uczniowie klasy 5a wybrali się na spacer po swoim rodzinnym mieście. W ten sposób uczcili 660-lecie nadania praw miejskich. Podczas wycieczki przybliżyli sobie historię Ropczyc, ludzi z nim związanych i odwiedzili miejsca, które dla tego miasta są wyjątkowe. Szwajcaria Ropczycka zaczarowała wszystkich uczestników wycieczki jak niegdyś wielu polskich władców, uczniowie podziwiali kapliczki św. Nepomucena i cudowną figurę Matki Boskiej z „kościółka”, pokłonili się królowi Kazimierzowi Wielkiemu w podziękowaniu za prawa miejskie, odwiedzili księdza dra Jana Zwierza i artystę Józefa Mehoffera, a w międzyczasie rozkoszowali się lodami na ropczyckim rynku. Uwieńczeniem wycieczki był konkurs wiedzy o Ropczycach przy pomniku poświęconym tym, którzy walczyli o naszą wolność.
/ A. Dąbrowska-Homa/
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- Następny artykuł
- koniec