20220420 094654mWspólnym działaniem dla uczniów klas 7 i 8 były zorganizowane warsztaty z pierwszej pomocy z ratownikiem medycznym Panem Witoldem Ruszlem. Uczniowie mieli okazję wysłuchać informacji z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Uczyli się, w jaki sposób można komuś pomóc, zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe, jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej, jak opatrzeć ranę, co zrobić, gdy się poparzymy, jak pomóc w przypadku zachłyśnięcia.

Młodzież przypomniała numery telefonów ratunkowych oraz dowiedziała się, w jaki sposób rozmawiać przez telefon z dyspozytorką. Uczniowie zdobyli niezbędną wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Jednym z najciekawszych, a zarazem ważnym punktem warsztatów, były praktyczne ćwiczenia na fantomie. Wszyscy najpierw przyglądali się czynnościom wykonywanym przez ratownika, a następnie według wskazówek próbowali naśladować sztuczne oddychanie i masaż serca. Nauczyli się również, jak prawidłowo układa się pacjenta i przygotowuje go do reanimacji.

Na zakończenie spotkania uczniowie zadawali pytania dotyczące m.in. zachowania się podczas skaleczeń. Ponadto chcieli wiedzieć, jaką szkołę należy skończyć, by móc wykonywać w przyszłości zawód ratownika medycznego. Celem tych zajęć było także uświadomienie uczniom, jak ważne jest natychmiastowe udzielenie pierwszej pomocy. Było to niezwykłe spotkanie, gdyż uwrażliwiło ono naszą młodzież na potrzebę reagowania w sytuacjach zagrożenia życia oraz dostarczyło im wiedzy, dzięki której mogą uratować czyjeś życie. Zrozumieli także, jak ważny i potrzebny jest zawód ratownika medycznego.

Bardzo serdecznie dziękujemy Panu Witoldowi za bardzo pouczające i ciekawe spotkanie.

gallery1 gallery1 gallery1 gallery1