W SP Nr 5 im. Seweryna Udzieli w Ropczycach corocznie ma miejsce Tydzień Kultury Języka Polskiego. W roku 2022 prace dzieci były związane głównie z obchodami 660-lecia Ropczyc. Uczestniczyli wszyscy uczniowie kl. 4-8.

Klasy czwarte i piąte pisały wiersz o Ropczycach pt. „Strofy o moim mieście”:

Kl.4a

I miejsce – Kinga Dłużeń

II miejsce – Mateusz Nogieć

III miejsce – Mateusz Baranowski

Kl. 4b

I miejsce – Bartosz Kosiak

II miejsce – Mikołaj Wojnarowski

III miejsce – Kornelia Kubik

Kl. 5a

I miejsce – Anna Kurcz

II miejsce – Kamil Gęza

III miejsce – Iga Szybisty

Kl. 5b

I miejsce – Anna Ciosek

II miejsce – Maja Dziedzic

III miejsce – Weronika Wąchadło

W klasach 5-7 odbył się szkolny konkurs plastyczno-literacki: „Tutaj z pewnością spędzisz niezapomniane chwile” – reklama Ropczyc:

Kl. 6a

I miejsce – Patryk Ciosek

II miejsce – Jakub Skałuba

III miejsce – Karol Nogieć

Kl.7a

I miejsce – Emilia Kozubowska

II miejsce – Emilia Kliś

Kl. 7b

I miejsce – Emilia Wdowiarz

II miejsce – Aleksandra Kotlarz

Kl. 7c

I miejsce – Zuzanna Jaworek

II miejsce – Gabriela Haracz

W klasach 8 był szkolny konkurs plastyczno-literacki: „Tutaj z pewnością spędzisz niezapomniane chwile” – reklama szkoły:

Kl. 8a

I miejsce – Aleksandra Wiktor

II miejsce – Antonina Dłużeń

Kl. 8b

I miejsce – Wiktor Patro

II miejsce – Dominika Stróż

Kl. 8c

I miejsce – Piotr Kozioł

II miejsce – Aleksandra Dyndor

Chętni uczniowie kl. 4-8 mogli również wziąć udział w szkolnym konkursie fotograficznym: „Najpiękniejsze miejsca w mojej miejscowości”:

Wiktoria Zięba kl. 4a, Julia Sulisz kl. 5a, Lena Przystasz kl. 5b, Piotr Cesarz kl. 6a, Jagoda Bąk kl. 7a, Nadia Kręgiel kl. 7b, Hubert Dobosz kl. 7c, Wiktoria Pawlik kl. 8a, Melania Janowska kl. 8b, Piotr Kozioł kl. 8c.

Zdjęcia w formacie A4 ukazują miasto w niecodziennym spojrzeniu, miejsca ukryte na co dzień dla mieszkańców, niedostrzeżone a niezwykłe.

Uczniowie wykazali się kreatywnością podczas prac plastycznych, bogactwem językowym, znajomością Ropczyc. Organizatorki, czyli panie polonistki: Dorota Cygan, Bożena Nowacka, Dorota Siwulec-Pawlik, składają podziękowania uczniom za zaangażowanie, rodzicom za pomoc.

Słowa podziękowania należą się również panu Zdzisławowi Baranowi, który doradzał uczniom podczas wykonywania prac plastycznych oraz robienia zdjęć miejsc nieoczywistych w Ropczycach.

Najładniejsze prace posłużyły jako dekoracja podczas uroczystości związanej z premierą książki „W ropczyckiej szkole na <<Górce>> już 35 lat”.

Bożena Nowacka

gallery1