Spotkania autorskie są potrzebne zarówno twórcom, jak i czytelnikom. Są jedną z form popularyzacji literatury. Służą promocji książek i ich twórców. Dają możliwość poznania ludzi pióra, uczą odbioru literatury, rozumienia sztuki, zachęcają do czytelnictwa, czasem także do podjęcia własnych prób pisarskich.

Tradycją naszej szkoły są spotkania z interesującymi ludźmi nauki i kultury. 29 listopada 2022 r. w naszej szkole odbył się wieczór poetycko – muzyczny, w czasie którego

swoją twórczość zaprezentowały mieszkanki gminy Ropczyce, panie Maria Bojarska oraz Zuzanna Ostafin. Na spotkanie z poetkami przybyli dawni i obecni pracownicy naszej szkoły, m.in. pani dyrektor Władysława Gorczyca, rodzice i mieszkańcy Ropczyc.

Słuchacze mieli okazję poznać wiersze pełne emocji, o miłości, życiu, przemijaniu, wspomnieniach i wierze w Boga oraz w lepsze jutro. Było to spotkanie, które dostarczyło zgromadzonym gościom wzruszeń i miłych niezapomnianych wrażeń.

Słuchanie poezji to możliwość “zatrzymania się” na chwilę, zapomnienia o trudach codziennego dnia. To okazja do zadumy i przemyśleń. Tego wieczoru gościnnie funkcję narratora pełniła pani Edyta Bojarska - bibliotekarka Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Ropczycach filia w Lubzinie. Prowadząca  przybliżyła sylwetki autorek wierszy.

Maria Bojarska – autorka tomiku poezji “Bóg dał miłość” i „To, co piękne, niech się nie zmienia”. Pisze zgodnie z osobistymi pragnieniami i niespotykaną wrażliwością. Buduje w wierszach własną wizję świata oraz jego ład i harmonię. Wszystko o czym pisze w swoich wierszach, sprowadza się do naczelnego pojęcia - do miłości, którą dał Bóg.

Zuzanna Ostafin – laureatka wielu konkursów poetyckich, literackich i plastycznych. W swoich wierszach pisze o życiu, przyrodzie i uczuciach. Oczyma duszy dostrzega to, czego nie można zobaczyć w realnym świecie. W jej wierszach można dostrzec rzeczy na ogół błahe, lecz jakże ważne w codziennym życiu. Do jej wierszy muzykę komponuje Jacek Marcińczak, muzyk Centrum Kulturalnego w Przemyślu. W listopadzie 2019 r. została uhonorowana odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Wieczór poetycki szybko minął. Okazał się niezwykle wzruszający. Był poetycką ucztą słowa, wybornym smakiem poezji, doprawionym muzyczną nutą. Po części oficjalnej zainteresowani mogli porozmawiać z twórcami, a także poprosić o autograf.

Artystki pożegnały się z nami przepiękną piosenką o miłości. Bożonarodzeniowe życzenia złożyła pani Dorota Worowska, Dyrektor Szkoły Podstawowej  Nr 5 im. Seweryna Udzieli w Ropczycach.

Dziękujemy organizatorom i wszystkim uczestnikom spotkania, którym bliska jest piękna i wartościowa literatura, dla których książka jest wiernym towarzyszem dnia codziennego.

/Beata Kołodziej, Dorota Siwulec - Pawlik/

Nagłośnienie wykorzystane w czasie wieczoru zakupione zostało w ramach programu #Laboratoriaprzyszłości.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z wydarzenia również w programie ropczyckiej Telewizji Miejskiej:

gallery1 gallery1 gallery1 gallery1