b_150_100_16777215_00_images_2019_pazdziernik_skansen_kolbuszowa_4B97DAA6-E5FF-4D86-9178-4A17B5B34145.jpg

24 września 2019r. klasy drugie zwiedziły skansen, zwany muzeum na wolnym powietrzu w Kolbuszowej.Uczniowie mieli okazję zobaczyć jak żyli ludzie dawniej, jak mieszkali, w co się ubierali, czym się zajmowali, jak wyglądało ich codzienne życie. Drugoklasiści podziwiali obiekty architektury drewnianej, liczne sprzęty, narzędzia oraz inne przedmioty obrazujące życie codzienne wsi Lasowiaków i Rzeszowiaków z przełomu XIX i XX w. Do ciekawych obiektów, które można zobaczyć w tym skansenie, należy okazały kościół pw. św. Marka Ewangelisty z Rzochowa, zespół wiatraków, młyn wodny, olejarnia, remiza strażacka z wystawą dawnego sprzętu pożarniczego, studnie, pasieki, budynek szkoły i karczmy wiejskiej. Kulturę żyjących tam mieszkańców obrazują także urządzone w niektórych wnętrzach wystawy, na których można oglądać stroje ludowe, wyrobów rękodzielnicze, zdjęcia przedstawiające zwyczaje i obrzędy, dawne prace gospodarskie, obrazy, meble i ozdoby z bibuły.

W skansenie dzieci z klasy IIa i IIc uczestniczyły w warsztatach kulinarnych „Ziarnko do ziarnka”, w czasie których miały okazję nauczyć się wypieku proziaków, pysznych mini bułeczek. Dowiedziały się o ciekawych zwyczajach związanych z wypiekiem chleba i delektowały się smakiem wiejskiego chleba z masłem.

Dzieci z klasy IIb brały udział w lekcji kaligrafii w dawnej szkole. Były to zajęcia o szkolnych przyborach do nauki, a także o kleksach, pisaniu atramentem, wyposażeniu klas, o karach i o dzwonku. Siedząc w dawnych ławach, dzieci wcieliły się w uczniów sprzed stu lat i na własnej skórze przekonały się, jak to dawniej w szkole bywało. W nagrodę za piękne pisanie otrzymały zeszyty do kaligrafii, a w zeszytach pamiątkowe kleksy.

Pamiątką po pełnej wrażeń wycieczce będą wspomnienia, kupione zabawki z drewna i wiele zdjęć wykonanych przez dzieci.

B.Kołodziej