Program profilaktyczny „Alkohol nie – endorfiny tak”

W ramach programu „Alkohol nie – endorfiny tak” zorganizowano kilka konkursów skierowanych do dzieci i młodzieży naszej szkoły. Pierwszy to konkurs „Spacer po zdrowie” skierowany do uczennic klas 7 i 8. Odbył się w od 9 do 30 listopada 2021 roku. W rywalizacji wzięło udział 21 uczennic. Konkurs miał na celu popularyzację aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, promowanie spaceru jako czynnego wypoczynku oraz hartowanie organizmu.

Konkurs został przeprowadzony z wykorzystaniem platformy Google Classroom. Uczennice, biorące udział w konkursie, umieszczały na platformie mapę z pokonaną trasą spaceru z ilością kilometrów i czasem trwania aktywności. Po zakończeniu konkursu komisja w składzie: Małgorzata Skwierz – Machnica i Michał Betleja, dokonała podsumowania przebytych dystansów przez uczestników i wyłoniła zwycięzców.

Klasyfikacja końcowa:

I miejsce – Zuzanna Jaworek klasa 7c – pokonany dystans 74,83 km

II miejsce – Julia Zawadzka klasa 8c – pokonany dystans 67,9 km

III miejsce – Aleksandra Dyndor klasa 8c – pokonany dystans 58,2 km

Wyróżnienia za najdłuższy dystans jednego spaceru otrzymały: Milena Idzior klasa 8b, Melania Janowska klasa 8b, Izabela Lenard klasa 8b.

W listopadzie 2021 r. odbył się w naszej szkole konkurs plastyczny pod nazwą „Stąd pochodzę, tutaj mieszkam” w ramach programu profilaktycznego „Alkohol nie – endorfiny tak”. Jego celem było: rozwijanie zainteresowań uczniów historią, sztuką i przyrodą najbliżej okolicy, rozwijanie zdolności plastycznych uczniów oraz ich wrażliwości artystycznej. Konkurs adresowany był do wszystkich uczniów naszej szkoły.

Na konkurs wpłynęło 163 prace, w tym 51 z klas 1- 3 i 112 z klas 4 – 7. Prace będą prezentowane w antyramach na pierwszym piętrze budynku głównego szkoły.

W dniu 29 listopada 2021 r. komisja w składzie:

1. Zdzisław Baran – przewodniczący
  2. Anna Mazur - członek

postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

Klasy 1 – 3:

I miejsce - Liliana Pociask klasa 3c

II miejsce - Dawid Traciak klasa 1b

III miejsce - Zofia Orzech klasa 2a

Wyróżnienia:

Szymon Ptak klasa 3b, Dawid Nowak klasa 2a, Renata Bielańska klasa 3a

Klasy 4 -7:

I miejsce - Lena Rachwał 5a

II miejsce - Maciej Gudzowski 7c

III miejsce - Julia Sulisz 5a

Wyróżnienia: Antoni Żurek klasa 7c, Mikołaj Tobiasz klasa 4a, Sara Skalska 4b

Kolejnym działaniem w ramach programu „Alkohol nie – endorfiny tak” był międzyklasowy turniej mini piłki siatkowej. Wzięło w nim udział 32 osoby, 9 drużyn dwuosobowych chłopców i 7 drużyn dwuosobowych dziewcząt.

Celem organizowanego turnieju była popularyzacja piłki siatkowej, aktywny wypoczynek, dobra zabawa dla wszystkich uczestników turnieju oraz krzewienie sportowej rywalizacji w duchu „fair play”.

Turniej rozgrywany był na czterech boiskach jednocześnie. System rozgrywek w kategorii chłopców polegał na podzieleniu drużyn na dwie grupy, gdzie rozegrane zostały mecze „każdy z każdym”. Drużyny, które wyszły z grup rywalizowały o pierwsze miejsce w zawodach „systemem krzyżowym”.

System rozgrywek w kategorii dziewcząt polegał na rozegraniu meczy systemem „każdy z każdym”. Drużyna, która wygrała najwięcej meczy oraz zdobyła największą liczbę punktów odniosła zwycięstwo w klasyfikacji końcowej.

Klasyfikacja końcowa kategorii chłopców:

I miejsce – Mateusz Kwiatek/Patryk Ciosek

II miejsce – Szymon Sokołowski/Piotr Cesarz

III miejsce - Patryk Cabaj/Oskar Andreasik

Klasyfikacja końcowa kategorii dziewcząt:

I miejsce – Nadia Zawadzka/Nikola Poręba

II miejsce – Zuzanna Ciebień/Kornelia Grabowy

III miejsce - Lena Przystasz/Anna Ciosek

Po zakończeniu gier dyrektor szkoły, pan Jerzy Motyka, wręczył drużynom nagrody rzeczowe. Rozgrywki zostały przygotowane przez pana Michała Betleję. W sprawnym przeprowadzeniu turnieju pomagali chłopcy z klasy 7 a, którzy odpowiedzialni były za sprawiedliwe sędziowanie oraz liczenie punktów podczas rozgrywanych meczy.

Małgorzata Skwierz - Machnica