ResizerImage428X648Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r. w celu zwrócenia uwagi na znaczenie mowy ojczystej jako dziedzictwa kulturowego, a także  by podkreślić różnorodność językową i kulturową świata.

Z tej okazji w klasie 2C uczniowie wraz z wychowawczynią zorganizowali klasowy popis czytania „łamańców językowych”.
Każde z dzieci otrzymało nie lada zadanie, bo choć czytanie nie sprawia im problemu, okazało się, że polskie łamańce językowe nie należą do najłatwiejszych. Były wśród nich zarówno popularne zdania, typu „Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego”, jak i dłuższe, zabawne wierszyki. Taka gimnastyka aparatów mowy była wspaniałą zabawą oraz doskonałym ćwiczeniem, które zaowocuje znajomością wielu nowych słów.

Język polski to także ciekawostki z zakresu ortografii. Uczniowie, czytając legendę o „Lechu, Czechu i Rusie”, wyszukiwali wyrazy zawierające trudności ortograficzne z: ó, u, rz, ż, ch i h. Rezultaty poszukiwań zostały umieszczone w klasowej galerii prac.

W ten sposób - poprzez zabawę - przekonaliśmy się o wyjątkowości naszego języka ojczystego.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filiku, w którym zobaczyć można uczennice klasy 2C, czytające zabawne łamańce językowe:

Monika Kawa

ResizerImage832X624ResizerImage1156X867