20211021 095623Nowy rok szkolny 2021/2022 ruszył stacjonarnie – nareszcie wróciliśmy do szkół :) Dzięki temu mogliśmy pomyśleć o wspólnej klasowej wycieczce. 21 października 2021 roku klasa 7c udała się do Odrzykonia, gdzie zwiedzaliśmy ruiny zamku Kamieniec, miejsca, gdzie zrodził się pomysł na napisanie - "Zemsty" Aleksandra Fredry. Naszymi opiekunami byli: pani Bożena Nowacka i pan Marek Ochmański. Wyjazd z Ropczyc nastąpił ok. godz. 8:35 (ponieważ jedna z osób chwilkę się spóźniła). Po wejściu do autokaru, każdy zajął swoje miejsce i ruszyliśmy w drogę, która
trwała mniej więcej godzinę. Gdy dotarliśmy na miejsce, nastąpiła mała zmiana w programie i zaczęliśmy od warsztatów ceramicznych, gdzie każdy miał okazję spróbować swoich sił w
wyrobie glinianych misek. Nie było to zadanie proste, ale każdy wkładał w nie dużo serca. Okazało się jednak, że nie możemy zabrać swoich dzieł ze sobą, ponieważ musiały one zostać
wypalone w piecu. Pan obiecał dostarczyć je dopiero po miesiącu. Następnie Pani przewodnik oprowadziła nas po ruinach i opowiedziała nam historię zamku, który wzniesiony został za panowania Kazimierza Wielkiego. Zamek położony na wysokim skalnym wzgórzu, nazwany został Kamieńcem. Historia zamku była burzliwa, przechodził z rąk do rąk aż po „potopie szwedzkim popadł w ruinę”. Zajrzeliśmy do zamku średniego, gdzie znajduje się małe muzeum z eksponatami wcześniejszej epoki. Byliśmy także w pomieszczeniu, w którym zgromadzone zostały narzędzia tortur, najwięcej radości sprawiało próbowanie ich na sobie bądź na kolegach. Na koniec, każdy miał okazję kupić sobie pamiątkę w małym sklepiku, a potem była uczta dla ciała. Każdy uczestnik upiekł sobie kiełbaskę na ognisku, które zostało specjalnie dla nas rozpalone. Wszyscy jedli, śmiali się i robili pamiątkowe wspólne zdjęcia. Po posiłku udaliśmy się do autokaru i ruszyliśmy w drogę powrotną. Uśmiechnięci i zadowoleni wróciliśmy przed szkołę ok. godziny 14:30.  Już z niecierpliwością czekamy na kolejną, klasową wycieczkę.
/Zuzanna Jaworek kl. 7c/