28 października naszą szkołę odwiedziła ekipa telewizyjną współpracująca m.in. z TVP Kraków. Ci niecodzienni goście w dotychczasowej działalności zrealizowali kilkaset produkcji filmowych i programów telewizyjnych. Tym razem pani redaktor Maria Pisarek oraz jej operatorzy i oświetleniowcy postanowili nakręcić program o Sewerynie Udzieli. W swoich wędrówkach śladami tego wybitnego etnografa, badacza kultury ludowej i założyciela Muzeum Etnograficznego w Krakowie dotarli również do Ropczyc.
Szkołę i jej ponad trzydziestoletni dorobek przybliżyli gościom: wicedyrektor Jerzy Motyka i nauczycielka języka polskiego, p. Dorota Cygan. W wypowiedzi dla telewizji szczególny nacisk położono na kontynuację pracy tego wybitnego społecznika i pedagoga. Wielkiego entuzjasty kochającego przyrodę i folklor. Człowieka, który starał się uchwycić historię w drobnych i dla wielu nieważnych przedmiotach codziennego użytku.
Seweryn Udziela przybył do Ropczyc jako 22-uletni nauczyciel, pełen pasji i marzeń. Aktywnie uczestniczył w pracach na rzecz szerzenia oświaty i czytelnictwa, a także ochrony zwierząt. Troszczył się o los biednych dzieci. Cały czas dokształcał się i publikował.
Naszej szkole te wartości i cele też są bardzo bliskie. W trosce, aby dorobek dziadów i pradziadów nie poszedł na marne, powołano do życia Szkolną Izbę Regionalną. Pierwsze pomieszczenie uroczyście udostępniono do zwiedzania 25 listopada 2003 r. W roku 2012 wydzielono kącik dla patrona. Nazywamy go gabinetem Seweryna Udzieli. W dniu nadania imienia naszej szkole, tj. 17 października 2009 roku w darze od wnuków tego nietuzinkowego patrona otrzymaliśmy komplet pisarski Seweryna Udzieli z okresu gorlickiego oraz fragment jego zapisków o tym, jak pozbyć się bólu głowy.
Naszych gości oprowadziliśmy po Szkolnej Izbie Regionalnej i Izbie Pamięci w towarzystwie przedstawicieli społeczności uczniowskiej, Weroniki i Gracjana, którzy zaprezentowali się w pięknych strojach ludowych.
Pani Maria Pisarek i towarzysząca jej ekipa opuścili naszą szkołę nie tylko z nowym materiałem do programu, ale i z fantastycznymi wspomnieniami mile spędzonych tutaj chwil, co potwierdza wpis w Księdze Pamiątkowej.