250 lat Komisji Edukacji Narodowej - Tydzień Kultury Języka Polskiego „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”.
Wyznacznikiem tożsamości narodowej jest między innymi język. Każdy człowiek powinien dbać o poprawne i sprawne posługiwanie się językiem ojczystym. W czasach zniewolenia przez inne państwo ludzie czytają oficjalnie zakazaną literaturę, uczą się potajemnie, a nawet oddają życie za posługiwanie się językiem ojczystym.
W roku 2023 w Polsce obchodzimy 250 rocznicę utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. Przez wielu uważaną za pierwsze ministerstwo nauczania w świecie, utworzoną w czasie panowania ostatniego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Dzięki pracom mądrych, wykształconych patriotów powstało prawo umożliwiające naukę we wszystkich stanach społecznych, nawet dzieci chłopskich. Opracowano pierwsze podręczniki w języku polskim do nauki przedmiotów nie tylko humanistycznych, ale i przyrodniczych. Od 1780 roku wprowadzono język polski jako przedmiot nauczania.
Niedługo potem Polska przestała istnieć jako państwo, ale pozostał duch świadomości narodowej przekazywany z pokolenia na pokolenie, aby dotrwać do czasów wolności.
W ramach Tygodnia Kultury Języka Polskiego w Szkole Podstawowej Nr 5 imienia Seweryna Udzieli w Ropczycach w październiku w klasach 4- 8 odbyły się zajęcia nawiązujące do rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej. Uczniowie zostali przeniesieni w wiek XVIII poprzez wysłuchanie muzyki z tej epoki, wcielali się w historyczne postacie dzięki strojom. Prezentacje i filmy pomagały uświadomić ważność tego wydarzenia dla Polski. Lekcje kaligrafii oraz rysunki i portrety osób odpowiedzialnych za utworzenie KEN-u były świetnym sposobem nauczania młodego pokolenia.
Najlepiej wykonane prace:
- szkolny konkurs „Prekursorzy edukacji na ziemiach Polski – 250 lat utworzenia Komisji Edukacji Narodowej”:
kl. 4a – Milena Matłok, wyróżnienia: Zuzanna Czekaj, Dawid Nowak, Kacper Wysocki
kl. 4b – Bartłomiej Ciosek
kl. 5a – Gaja Bieszczad
kl. 5b – Patryk Kotwa
kl. 5c – Maciej Czarnecki, wyróżnienia: Krzysztof Krzemień, Szymon Ptak, Amelia Sarad, Antonina Ziarnik
kl. 6a – Lena Rokosz, wyróżnienia: Kinga Dłużeń, Jessica Momola, Milena Raś, Artur Szewc, Wiktoria Zięba
kl. 6b – Adrian Cabaj
kl. 7a – Iga Szybisty, wyróżnienie: Julia Sulisz
kl. 7b – Anna Ciosek
kl. 8a – Patryk Ciosek
- lekcja kaligrafii:
kl. 4a – Zuzanna Czekaj, Zofia Orzech
kl. 4b – Berenika Wilk
kl. 5a – Kamila Frysztak, Emilia Walczyk
kl. 5b – Aleksandra Depowska
kl. 5c – Milena Kazała, Amelia Sarad, Lena Wiktor, Antonina Ziarnik
kl. 6a – Lena Jaracz, Aleksander Kramarz, Milena Raś
kl. 6b – Aleksandra Brodowski, Tomasz Kosydar, Kamila Panel, Julia Żegleń
kl. 7a – Maksymilian Gajecki, Kamil Gęza, Klaudia Goraj
kl. 7b – Martyna Babicz, Lena Przystasz, Milena Włudarczyk